• Przybrodzin
  Przybrodzin
 • Witkowo
  Witkowo
 • Budzisław/Witkowo
  Budzisław/Witkowo
 • Wilczyn
  Wilczyn
 • Giewartów
  Giewartów

MAPA PARKU

Kliknij aby powiększyć

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

GMINY TWORZĄCE ZGPPK

 
     
 
   

Gmina Kleczew położona jest we wschodniej części Województwa Wielkopolskiego na Nizinie Wielkopolskiej i Równinie Kleczewskiej. Jest ona jedną z czternastu gmin powiatu konińskiego, obejmująca 20 sołectw.
Zajmuje powierzchnię 110 km2 a w jej granicach administracyjnych znajduje się 58 miejscowości. Zamieszkana przez ok 10 tys. osób.
Z gminą Kleczew sąsiadują trzy jednostki samorządowe powiatu konińskiego oraz trzy jednostki samorządowe powiatu słupeckiego:


od południa gmina Kazimierz Biskupi,
od wschodu gmina Ślesin,
od północnego wschodu Gmina Wilczyn,
od zachodu gmina Kleczew sąsiaduje z gminą Ostrowite,
od północy z gminami Orchowo i Powidz,
Miasto Kleczew leży w południowo-wschodniej części gminy, w odległości 20 km od Konina. W Kleczewie krzyżują się drogi prowadzące z Sompolna do Słupcy i z Konina do Strzelna. Do Kleczewa dociągnięta jest linia kolei szerokotorowej obsługującej wyłącznie potrzeby Kopalni Węgla Brunatnego "Konin". Przez teren gminy przechodzą tory kolei wąskotorowej, łączącej Sompolno z Gnieznem. Ta trasa komunikacyjna zatraciła zupełnie swą dotychczasową rolę lokalnego ośrodka transportu i od dłuższego czasu nie jest używana.

Północno-Zachodni obszar gminy stanowi część Powidzkiego Parku Krajobrazowego, którego główną osią jest ciąg malowniczych jezior polodowcowych, stanowiących fragment Pojezierza Gnieźnieńskiego. Jezioro Budzisławskie znane jest ze swej czystej wody i uroczystej linii brzegowej. Znajdujące się nad nim kąpielisko w Trębach Starych otaczają domki letniskowe i działki rekreacyjne. Tam też w zielonej części Trębów Starych położony jest Gminny Ośrodek Wypoczynkowy administrowany przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kleczewie. W sezonie letnim oferujemy zakwaterowanie w kilkunastu domkach letniskowych o różnym standardzie oraz pole namiotowo-campingowe z pełnym zapleczem sanitarnych. W cieniu drzew, nad brzegiem jeziora można aktywnie wypoczywać, bowiem do dyspozycji gości są boiska do gry w plażową piłkę siatkową, plac zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego i rowerów, które stanowią kompleksową ofertę turystyczną ośrodka dla każdego turysty odwiedzającego naszą gminę.

Ponad to natura stworzyła wspaniałe warunki do uprawiania coraz bardziej popularnego sportu jakim jest nurkowanie. Przejrzystość wody osiągająca ponad 8 m i głębokość dochodząca do 36 m zapewni płetwonurkom niezapomniane wrażenia. Na terenie Ośrodka znajduje się baza Wielkopolskiego Centrum Działalności Podwójnej "DIVER", która oferuje szkolenia i wypożyczalne sprzętu.
W zachodniej części naszej gminy leży Jezioro Koziegłowy, które stanowi również atrakcyjne miejsce letniego wypoczynku i wędkowania.

Turystyka to nasza przyszłość. Już dziś dla wielu przedsiębiorców jest znacznym źródłem dochodów. Do naszych obecnych walorów możemy dodać przyszłe tereny po rekultywacji górniczej, przeznaczone pod całoroczny, czynny wypoczynek i rekreację. Opracowujemy koncepcje ukształtowania terenów pokopalnianych tak, by stały się atrakcyjne zarówno dla inwestorów jak i wypoczywających. Dysponując możliwością przygotowania terenów o znacznej powierzchni, której atrybutem jest różnica poziomów terenu oraz zbiornik wodny, można uznać, że gmina pod względem turystycznym będzie jedną z atrakcyjnych w tym rejonie.

HISTORIA

Miasto Kleczew zostało założone na prawie magdeburskim przez jego właściciela Janka 12 stycznia 1366 roku. Przywilej królewski - potwierdzający nadanie praw miejskich - nie zachował się, gdyż uległ zniszczeniu w jednym z wielu pożarów, które często nawiedzały miasto.
Okres świetności Kleczewa przypadł na XV i XVI wiek. Korzystny wpływ na rozwój miasta miało jego położenie przy dwóch ważnych szlakach komunikacyjnych biegnących przez Wielkopolskę. Pierwszy z nich łączył Śląsk z Pomorzem, drugi zaś Poznań z Warszawą, by dalej skierować się na Litwę.
Warto dodać, że na wojnę trzynastoletnią z Zakonem Krzyżackim - na wyprawę malborską w 1458 roku wyruszyło z Kleczewa 10 żołnierzy.
W XV stuleciu 11 mieszkańców z Kleczewa studiowało na jedynej w ówczesnej Polsce szkole wyższej uniwersytecie krakowskim.
W XVII wieku Kleczew zaczął podupadać. W 1618 roku działalność gospodarczą prowadziło tylko 17 rzemieślników. Trzydzieści lat później wielki pożar zniszczył znaczną część miasta, a Szwedzi w czasie "potopu" udaremnili jego odbudowę.
Od XVI wieku Kleczew przestaje być miastem jednolitym narodowościowo. Do Kleczewa zaczyna napływać ludność żydowska, niemiecka i szkocka. Największy ruch migracyjny wykazują Żydzi, którzy też - po polskiej ludności miasta - stają się największą grupą narodowościową Kleczewa i jedną z największych na Ziemi Konińskiej.
W 1793 roku miasto, w wyniku II rozbioru, przeszło pod panowanie pruskie.W latach 1807 - 1815 znalazło się w granicach Księstwa Warszawskiego, a od 1815 roku, po Kongresie Wiedeńskim, w granicach Królestwa Polskiego.
Pod koniec XVIII wieku z inicjatywy Jana Kluga - poznańskiego bankiera - zaczyna w Kleczewie funkcjonować jedna z pierwszych w Wielkopolsce manufaktur sukiennych. W pierwszej połowie XIX wieku istniały w mieście fabryki dywanów, sukna, szali i pasów oraz browar.
Mieszkańcy Kleczewa w latach okupacji rosyjskiej byli świadkami i uczestnikami walk narodowowyzwoleńczych, do których dochodziło także w okolicach Kleczewa. Szczególnie powstanie styczniowe zapadło w pamięci mieszkańców Kleczewa.
Już w 1862 roku kleczewianie wspierali finansowo głównych inicjatorów powstania partii "czerwonych", na czele której w powiecie konińskim stali dwaj mieszkańcy Kleczewa - dr Bondi i aptekarz Dukiet. W 1863 roku w okolicach Kleczewa doszło do kilku potyczek i bitew z wojskiem carskim, z których najbardziej krwawa rozegrała się 10 czerwca 1863 r.
W 1870 roku władze rosyjskie w odwecie za postawę jego mieszkańców pozbawiły Kleczew praw miejskich, które odzyskuje w wolnej Polsce w 1919 roku.
Nastał czas II wojny światowej. 12 września 1939 roku do Kleczewa wkroczyło wojsko niemieckie, rozpoczął się okres okupacji hitlerowskiej. Miasto zostało włączone do Kraju Warty. W tym czasie w Kleczewie i gminie całkowicie zostały zduszone wszelkie przejawy życia politycznego i oświatowo - społecznego. W drugiej połowie września 1939 r. Niemcy rozstrzelali 9 osób. Był to początek zakrojonych na szeroką skalę akcji dyskryminacyjnych wobec polskiej i żydowskiej ludności miasta. Ogółem z rąk okupantów zginęło 83 Polaków i ok. 1000 Żydów.
Po II wojnie światowej Kleczew wrócił do roli lokalnego ośrodka administaracyjno-gospodarczego, a przeniesienie w 1977 roku siedziby dyrekcji Kopalni Węgla Brunatnego "Konin" - największego zakładu przemysłowego Wielkopolski - z Konina do Kleczewa zmienia z dnia na dzień oblicze miasta i gminy. Duża część mieszkańców znajduje w kopalni zatrudnienie, powstają nowe osiedla mieszkaniowe.
Miasto i gmina należą do krajowej czołówki samorządów lokalnych pod względem wielkości inwestycji.
W 2002 r. - 11 miejsce w ogólnokrajowym rankingu.
Przeszłość Kleczewa i terenów leżących w obecnych granicach gminy dokumentują takie zabytki, jak: kościół parafialny w Kleczewie z połowy XIV wieku; kościół parafialny w Złotkowie z 1880 roku, kamieniczki w Kleczewie z XIX wieku; wiatrak koźlak z 1858 roku w Budzisławiu Kościelnym, budynek Sądu Grodzkiego w Kleczewie z 1928 r., zespoły i parki podworskie w Dankowie, Marszewie, Budzisławiu Górnym, Nieborzynie i Sławoszewku. Na skraju gminy, w miejscowości Anastazewo znajduje się kompleks budynków dawnego przejścia granicznego między Prusami a Rosją.
Gmina dysponuje atrakcyjnymi terenami rekreacyjno-wypoczynkowymi nad Jeziorem Budzisławskim. W samym mieście prężną działalność prowadzi Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, a szerzej znanym zespołem jest Kapela Pod Rydlem. Znane są obchodzone corocznie w czerwcu Dni Kleczewa. W ostatnich latach obserwowany jest dynamiczny rozwój sportu, co umożliwiają stadion i hala sportowa. Kleczew był gospodarzem Dożynek Powiatowych w 2000 r., oraz III Wielkiego Ruszenia Powiatu w 2002 r.