• Przybrodzin
  Przybrodzin
 • Witkowo
  Witkowo
 • Budzisław/Witkowo
  Budzisław/Witkowo
 • Wilczyn
  Wilczyn
 • Giewartów
  Giewartów

MAPA PARKU

Kliknij aby powiększyć

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

GMINY TWORZĄCE ZGPPK

 
     
 
   

Malownicza, zielona, spokojna, otoczona jeziorami, o pełnym uroku krajobrazie urozmaiconym przez pagórkowate wzniesienia, lasy, łąki i torfowiska - tak w największym skrócie można opisać leżącą w Wielkopolsce gminę Ostrowite. 
Nie ma tu autostrad, gwarnych ulic, fabryk ani innych hałaśliwych wytworów współczesnej cywilizacji. Wiele wsi (m.in. Giewartów, Kosewo, Naprusewo) uzyskało status miejscowości o korzystnych właściwościach klimatycznych i walorach krajobrazowych. 
Można tu doskonale wypocząć, odprężyć się uprawiając turystykę pieszą i rowerową, jazdę konną, a także pływać, opalać się, wędkować - po prostu przyjemnie spędzać czas.

Na terenie gminy Ostrowite znajdują się niezwykle czyste jeziora przyciągające wędkarzy i chętnych do spokojnego wypoczynku po pracy oraz sympatyków kąpieli i sportów wodnych. Nie brakuje też amatorów do organizowania nad tutejszymi jeziorami obozów szkoleniowych i wypoczynkowych, a także wypoczynku urlopowego w gospodarstwach agroturystycznych oraz ośrodkach w Giewartowie i Kosewie.

Wody powierzchniowe Gminy stanowi 5 jezior: Powidzkie, Ostrowite, Koziegłowskie, Kosewskie (Naprusewskie) oraz Skrzynka.

Miłośnicy sportów wodnych mogą wypożyczyć sprzęt pływacki w ośrodkach w Giewartowie oraz Kosewie. Ponadto w Giewartowie znajduje się Ośrodek Szkolenia Płetwonurków, w którym zamawiać można indywidualne i grupowe szkolenia nurkowania.

Na terenie gminy Ostrowite utworzono dwa rowerowe szlaki turystyczne. Wiodą one przez najciekawsze pod względem przyrodniczym i krajobrazowym tereny gminy. Na szlakach tych znajdują się również liczne obiekty zabytkowe.

Mieczownica, miejscowość leżąca w gminie Ostrowite, od lat słynie ze Stadniny Koni, gdzie prowadzona jest m.in. hodowla koni. Dziś Stadnina Koni w Mieczownicy hoduje konie małopolskie, które sprzedaje w kraju i na export. Przy stadninie działa Klub Jeździecki. Siedzibę stadniny i bazę noclegową stanowi piękny, eklektyczny pałac z II połowy XIX wieku, otoczony 4,5 hektarowym parkiem. Turyści mogą skorzystać z nauki jazdy konnej, przejażdżek bryczkami, czy wypożyczyć konia pod siodło na przejażdżki po okolicach.

Znaczną atrakcję stanowią organizowane na terenie gminy różnego rodzaju imprezy, a w szczególności: Dni Ostrowitego, Zawody Wodnych Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Wielkopolskiego, Regaty „Na Powitanie Wakacji”, Regionalne Zawody Konne, Grand Prix Gminy Ostrowite w Plażowej Piłce Siatkowej, zawody wędkarskie, koncerty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Warto dodać, że wiele osób z terenu Gminy trudni się rękodziełem. W celu zaprezentowania ich prac organizowane są różne wystawy, m.in.: Prezentacja Rzemiosła Artystycznego, Kiermasz Stroików Świątecznych, Kiermasz Stroików Wielkanocnych.

Gmina Ostrowite leży w północnej części powiatu słupeckiego. Od wschodu graniczy z gminą Kleczew, od południowego wschodu z gminą Kazimierz Biskupi, od południa z Słupcą, a od strony zachodniej z Powidzem.
Jest gminą typowo rolniczą - użytki rolne stanowią 80% jej powierzchni. Nie ma tu autostrad, gwarnych ulic, fabryk ani innych hałaśliwych wytworów współczesnej cywilizacji. Wiele wsi (m.in. Giewartów, Kosewo, Naprusewo) uzyskało status miejscowości o korzystnych właściwościach klimatycznych i walorach krajobrazowych. Nic więc dziwnego, że przyjeżdża tu coraz więcej turystów, że powstają nad jeziorami domki letniskowe i pola biwakowe. Można tu doskonale wypocząć, odprężyć się uprawiając turystykę pieszą i rowerową, jazdę konną, a także pływać, korzystać z kąpieli, opalać się, wędkować - po prostu przyjemnie spędzać czas.

Amatorzy fotografowania i miłośnicy przyrody mają tu możliwość obserwowania natury w całej krasie, gdyż znajdują się tu przyrodnicze obszary chronione: Powidzki Park Krajobrazowy i Powidzko - Bieniszewski Obszar Chronionego Krajobrazu.

Dane teleadresowe Urzędu Gminy Ostrowite (wraz z ważnymi linkami)
Urząd Gminy Ostrowite
Ul. Lipowa 2
62-402 Ostrowite
Tel./fax 63 2765160
strona internetowa: www.ostrowite.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.