• Przybrodzin
  Przybrodzin
 • Witkowo
  Witkowo
 • Budzisław/Witkowo
  Budzisław/Witkowo
 • Wilczyn
  Wilczyn
 • Giewartów
  Giewartów

MAPA PARKU

Kliknij aby powiększyć

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

GMINY TWORZĄCE ZGPPK

 
     
 
   

Góra Zamkowa - najprawdopodobniej pozostałości grodziska stożkowego.
Izba Muzealna w gminnym Domu Kultury - gdzie eksponowane są wybrane znaleziska archeologiczne z połowy I tysiąclecia p.n.e. odkryte na brzegach Jeziora Powidzkiego.

- stanowiska archeologiczne – cmentarzysko ciałopalne kultury łużyckiej w Jarotkach objęte strefą „OW” obserwacji archeologicznej .

- Janowo - Koziegłowy - grodzisko łużyckie, osada średniowieczna
Grodzisko koziegłowskie położone jest na południe od zabudowań Janowa, na półwyspie w północno-wschodniej partii Jeziora Koziegłowskiego. Z przeprowadzonych pod koniec lat 60. XX w. badań wynika, że wały ziemne posadowione były na drewnianym ruszcie o nieregularnej konstrukcji przekładkowej. Konstrukcję tę wzmacniały od strony zewnętrznej pionowe pale wbite skośnie w stronę jeziora. Grodzisko miało kształt nieregularnego owalu. Do grodziska prowadziły od wschodu i południa drewniana droga. Ludność zamieszkująca grodzisko zajmowała się hodowlą, rolnictwem i rzemiosłem. Około III wieku p.n.e. gród został spalony a mieszkańcy wymordowani.

Gmina posiada także zabytki archeologiczne. Na półwyspie wrzynającym się w Jezioro Kownackie, od strony południowej, ok. 4 km od Wilczyna, niedaleko wsi Mrówki, znajduje się dobrze zachowane grodzisko stożkowate, otoczone fosą. Średnica ściętego stożka wynosi 35 m, u góry 27 m, a jego wysokość dochodzi do 12 m. Nazywany jest Kopcem Napoleońskim. Znaleziska archeologiczne pozwalają datować gród na okres późnego średniowiecza XII-XIV wiek. Jest to obecnie jeden z najciekawszych obiektów kultury średniowiecznej w rejonie wschodniej Wielkopolski. Obecnie grodzisko stanowi Skansen Archeologiczny, do którego można dojść niebieskim szlakiem turystycznym.

Na terenie gminy Witkowo znajdują się dwa stanowiska archeologiczne o własnej formie krajobrazowej wpisane do rejestru zabytków. Są to grodziska wczesnośredniowieczne zlokalizowane w miejscowościach: