• Przybrodzin
  Przybrodzin
 • Witkowo
  Witkowo
 • Budzisław/Witkowo
  Budzisław/Witkowo
 • Wilczyn
  Wilczyn
 • Giewartów
  Giewartów

MAPA PARKU

Kliknij aby powiększyć

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

GMINY TWORZĄCE ZGPPK

 
     
 
   

Rynek -Park Powstańców Wielkopolskich, stanowi centrum Powidza. Urządzony został według prawa magdeburskiego. W centrum postawione są drewniane rzeźby: Matki Bożej na lwie, Św. Franciszka z Asyżu, Św. Floriana i Św. Wawrzyńca, stanowiące repliki figur, które przed II wojną światową znajdowały się na rynku.

Koźlak, inaczej wiatrak kozłowy, to najstarszy typ wiatraka europejskiego. Pojawił się  w XII wieku w Belgii lub północnej Francji, jednak jego przodków należy szukać w VII wieku w Chinach  i Persji.

Interesujące zabytkowe obiekty znajdują się w Kopydłowie i w Kopydłówku przy trasie z Kleczewa do Wilczyna:

- zespół pałacowo-parkowy w Kopydłówku z drugiej połowy XIX wieku

- pałac w Kopydłowie z przełomu XIX i XX wieku.

Witkowo to miasto z bogatą historią i pielęgnowanymi przez wieki tradycjami, których świadectwem są liczne zabytki będące chlubą gminy. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: ponad stuletnie kamieniczki okalające witkowski rynek, dawny gmach Sądu Grodzkiego oraz zespół młyna w Witkowie. W miejscowości Kamionka można podziwiać zrekonstruowany wiatrak (Koźlak) zlokalizowany przy drodze Witkowo - Skorzęcin.

W Mielżynie zlokalizowany jest także XIX-wieczny dworek szlachecki z kolumnami. Na frontonie budynku znajduje się herb Mielżyna - „Oko Opatrzności na niebieskim tle”. W dworku tym mieści się obecnie klasztor Sióstr Dominikanek. Dworek otoczony jest parkiem z rozłożonymi bukami. Z klasztorem tym związana jest Błogosławiona Siostra Julia Rodzińska - Dominikanka.