• Przybrodzin
  Przybrodzin
 • Witkowo
  Witkowo
 • Budzisław/Witkowo
  Budzisław/Witkowo
 • Wilczyn
  Wilczyn
 • Giewartów
  Giewartów

MAPA PARKU

Kliknij aby powiększyć

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

GMINY TWORZĄCE ZGPPK

 
     
 
   

Jabłonka - Wieś Jabłonka położona jest na Pojezierzu Wielkopolsko-Kujawskim w odległości około
5 km od Kleczewa. W 1873 roku dobra Jabłonka nabywa L. Grabowski. Na przełomie XIX i XX majątek przechodzi w ręce Stanisława i Lucyny Magielskich. Rodzina Magielskich jest w posiadaniu majątku aż do wybuchu wojny we wrześniu 1939 roku. Podczas wojny Jabłonka jest w rękach niemieckich. W lutym 1945 roku S. Magielski wraca do Jabłonki i tutaj umiera. Po jego śmierci majątek zostaje rozparcelowany, a dwór podzielony na mieszkania dla kilku rodzin.


Pod koniec XIX wieku wybudowany został skromny dwór. W tym samym czasie powstaje park krajobrazowy z elementami geometrycznymi, charakterystycznymi dla parków klasycystycznych.
W parku o powierzchni 2,1 ha wyróżnić można obszary o różnym sposobie użytkowania. Obszar położony na północ zabudowań to najlepiej zachowana część założenia parkowego. Na tym terenie znajduje się wnętrze parkowe o charakterze polany rekreacyjnej od zachodu zamknięte masywem starodrzewia z dominującym jesionem wyniosłym, lipą szerokolistną i klonem pospolitym. Analiza układu pozwala domniemywać, że teren ten wraz z otoczeniem stawu w południowo-zachodniej części parku stanowił część ozdobną założenia, natomiast obszar położony po południowej i wschodniej stronie dworu pełnił funkcję użytkową. Od północy i zachodu granicę parku wyznacza droga asfaltowa, od zachodu rów będący okresowo niewielkim ciekiem wodnym połączonym ze stawem w południowo-zachodniej części parku. Park jest częściowo uporządkowany i zagospodarowany rekreacyjnie. Zachodnia i południowa część założenia wymaga udostępnienia.