• Przybrodzin
  Przybrodzin
 • Witkowo
  Witkowo
 • Budzisław/Witkowo
  Budzisław/Witkowo
 • Wilczyn
  Wilczyn
 • Giewartów
  Giewartów

MAPA PARKU

Kliknij aby powiększyć

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

GMINY TWORZĄCE ZGPPK

 
     
 
   

Sławoszewek - W 1882 roku folwark Sławoszewek staje się własnością Janusza Chrzanowskiego. W latach 1882-1884 wybudowany zostaje dwór, wokół którego powstaje park krajobrazowy. Rodzina Chrzanowskich jest w posiadaniu majątku do czasu nastania okupacji hitlerowskiej. Po wojnie do dworu wprowadza się kilkanaście rodzin byłych robotników majątku. Drzewa w parku zostają silnie przetrzebione. Wokół dworu powstają liczne budynki gospodarcze, szopki i przybudówki.


Charakterystyka układu przestrzennego i stanu zachowania parku.

Park o powierzchni 2 ha podzielony jest na dwie części, które różnią się od siebie stanem utrzymania oraz funkcją. Wschodnia część parku jest użytkowana przez szkołę. Znajdują się tutaj szkolne tereny sportowe i rekreacyjne. Ten fragment parku jest stosunkowo dobrze utrzymany. To tutaj znajdują się zabytkowe aleje grabowe oraz drzewa pochodzące z okresu świetności założenia, tj. z końca XIX wieku. Zachodni fragment parku, położony poza terenami szkolnymi jest zarośnięty samosiewami i zdziczały. Układ alei pokazuje dawny podział założenia na dwie części: parkową zamkniętą od wschodu i zachodu obsadzeniami z grabów (teren szkolny) oraz użytkową, położoną w sąsiedztwie zabudowań gospodarczych (teren porośnięty samosiewami). Wieś Sławoszewek położona jest na Pojezierzu Wielkopolsko-Kujawskim w odległości 3 km. na północny wschód od Kleczewa. Pierwsze wzmianki o Sławoszewku pochodzą z XVI w. Miejscowość nazywana była wtedy Szlawoshewko Małe. Znajdowały się tutaj wieś i folwark, które należały do dóbr kleczewskich.

W 1882 r. folwark Sławoszewek został oddzielony od dóbr kleczewskich i staje się własnością Janusza Chrzanowskiego, który wchodzi także w posiadanie majątku Mieczownica w gm. Ostrowite. Dobra Sławoszewek liczące w tym czasie 2033 morgi składały się ze Sławoszewka, Sławoszewa, Cegielni, Roztoki i Izabelina. 27 IV1864r. w rejonie Sławoszewka miało miejsce jedno z ostatnich starć zbrojnych powstania styczniowego. Przy szosie Słupca – Sompolno, 2 km na południowy wschód od wsi znajduje się wspólna mogiła poległych powstańców. W latach 1882-1884 zostaje założony park i zbudowany dwór, który przetrwał do dnia dzisiejszego. Rodzina Chrzanowskich jest w posiadaniu dworu do czasu okupacji niemieckiej, z tym, że w 1926 r.majątek przejmuje 20-letni syn Janusza, Władysław Chrzanowski (Janusz, najprawdopodobniej w wyniku konfliktu z synem przenosi się do Mieczownicy). W czasie drugiej wojny światowej majątek przechodzi w ręce administracji niemieckiej. Po wojnie do dworu wprowadzają się rodziny byłych robotników majątku. W dworze odbywają się również od 1945 r. do 1968 r. zajęcia szkolne. Na przełomie lat 70. i 80. część pomieszczeń wykorzystana zostaje na biura RSP. W 1979 r. na zlecenie Urzędu Wojewódzkiego w Koninie Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Skupu zostaje przeprowadzona przez mgr inż. Tomasza Karwackiego ekspertyza parku dworskiego w Sławoszewku.

Od 30.04.1984 r. zespół dworsko-parkowy figuruje w ewidencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – wpisany do rejestru zabytków pod nr 286/28. Park został założony na planie nieregularnego prostokąta. Teren parku jest płaski. W południowej części parku znajdował się staw, dziś całkowicie wysuszony, zaśmiecony i porośnięty chwastami. W przeszłości park ogrodzony był niskim kamiennym murkiem, który w całości został rozebrany we wczesnych latach powojennych. Drzewostan parkowy oparty został na gatunkach drzew rodzimych, występowały tu liczne kasztanowce, jesiony, klony, robinie akacjowe, świerki. W parku znajdowały się dwie równoległe do siebie aleje grabowe, które łączyła ścieżka spacerowa. W południowo-wschodniej części parku znajdował się sad owocowy. Dzisiejsza rola parku wiąże się przede wszystkim z działalnością szkoły podstawowej. Na terenie parku odbywają się zajęcia sportowe dla dzieci z miejscowej szkoły, a także imprezy okolicznościowe np. z okazji Dnia Dziecka. Popołudniami park jest ogólnodostępny, tak więc pełni funkcję rekreacyjną i wypoczynkową.