• Przybrodzin
  Przybrodzin
 • Witkowo
  Witkowo
 • Budzisław/Witkowo
  Budzisław/Witkowo
 • Wilczyn
  Wilczyn
 • Giewartów
  Giewartów

MAPA PARKU

Kliknij aby powiększyć

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

GMINY TWORZĄCE ZGPPK

 
     
 
   

Zespół Pałacowy w Charbinie  -w  jego skład wchodzi pałac z 1869 roku (z późniejszymi zmianami) oraz park z końca XIX wieku.

Nieborzyn - W 1850 roku Józef Lutostański buduje w Nieborzynie piętrowy dwór murowany z cegły
i zakłada wokół niego park krajobrazowy o zróżnicowanym składzie gatunkowym. Dwór był usytuowany centralnie z widokiem na staw parkowy. W latach 1910-1912 na obrzeżach parku powstaje mały dworek, który przetrwał do dnia dzisiejszego. W czasie okupacji stary dwór zamieszkuje niemiecki zarządca, w nowym mieszczą się biura zarządu majątku. Po wojnie majątek zostaje rozparcelowany. Stary dwór ulega dewastacji i w 1950 roku zostaje rozebrany. Przerzedzony zostaje drzewostan parkowy. Charakterystyka układu przestrzennego i stanu zachowania parku.

Jabłonka - Wieś Jabłonka położona jest na Pojezierzu Wielkopolsko-Kujawskim w odległości około
5 km od Kleczewa. W 1873 roku dobra Jabłonka nabywa L. Grabowski. Na przełomie XIX i XX majątek przechodzi w ręce Stanisława i Lucyny Magielskich. Rodzina Magielskich jest w posiadaniu majątku aż do wybuchu wojny we wrześniu 1939 roku. Podczas wojny Jabłonka jest w rękach niemieckich. W lutym 1945 roku S. Magielski wraca do Jabłonki i tutaj umiera. Po jego śmierci majątek zostaje rozparcelowany, a dwór podzielony na mieszkania dla kilku rodzin.

Danków - Park o powierzchni 3 ha podzielony jest na dwie części drogą gruntową, która przecina obiekt biegnąc  z południa na północ. Części parku różnią się między sobą pod względem kompozycji, funkcji oraz składu gatunkowego drzewostanu.  Na obrzeżach części wschodniej znajduje się świetlica gminna otoczona polaną spełniającą funkcję rekreacyjną. W drzewostanie dominują samosiewy robinii akacjowej z domieszką jesionu oraz pojedynczych starych jabłoni.

Sławoszewek - W 1882 roku folwark Sławoszewek staje się własnością Janusza Chrzanowskiego. W latach 1882-1884 wybudowany zostaje dwór, wokół którego powstaje park krajobrazowy. Rodzina Chrzanowskich jest w posiadaniu majątku do czasu nastania okupacji hitlerowskiej. Po wojnie do dworu wprowadza się kilkanaście rodzin byłych robotników majątku. Drzewa w parku zostają silnie przetrzebione. Wokół dworu powstają liczne budynki gospodarcze, szopki i przybudówki.