• Przybrodzin
  Przybrodzin
 • Witkowo
  Witkowo
 • Budzisław/Witkowo
  Budzisław/Witkowo
 • Wilczyn
  Wilczyn
 • Giewartów
  Giewartów

MAPA PARKU

Kliknij aby powiększyć

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

GMINY TWORZĄCE ZGPPK

 
     
 
   

Park Rekreacji i Aktywności Fizycznej w Kleczewie jest jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych gminy Kleczew. Park powstał na terenach pokopalnianych, obejmuje obszar ponad 40 ha, z czego 14 ha zajmuje zbiornik wodny, na który znalazły się cztery 4 pomosty pływające o drewnianej konstrukcji na pływakach betonowych przeznaczone do cumowania kajaków, rowerków wodnych oraz z myślą o wędkowaniu, slip o długości 6m i szerokości 3m do wodowania lekkich łodzi. Wokół zbiornika biegną dwa, ponad 300 metrowe chodniki utwardzone kostką, chodniki dla pieszych i rowerzystów, oraz ścieżki o nawierzchni żwirowej o łącznej długości 3,8 km. W Paku jest również tor dla quadów o długości 700 m z miejscami postojowymi oraz trasy treningowe o długości 365,6m i 760,5m. Dużą atrakcją jest park linowy na palach drewnianych o powierzchni 2,7112m² z trasami o różnym stopniu trudności. Z myślą o najmłodszych powstał plac zabaw, znalazło się również i miejsce na spotkania integracyjne – zadaszona wiata grillowa z drewnianymi ławkami i stołami. W parku możliwe jest również zorganizowanie lekcji szkolnych na świeżym powietrzu na obiekcie o charakterze amfiteatralnym, który wpisał się w naturalne ukształtowanie ternu. W Parku nie brakuje ławek, oświetlenia, zieleni oraz ozdobnych nasadzeń.


Budowa parku rozpoczęła się w maju 2011r., a zakończyła w październiku 2012r. Koszt inwestycji to 4.767.070,52, zł z czego 3.292.594,38 zł gmina pozyskała z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013, Priorytet IV „Rewitalizacja obszarów problemowych”, Działanie 4.2 „Rewitalizacja zdegradowanych obszarów poprzemysłowych i powojskowych”. Oficjalne otwarcie Parku obyło się 10 maja 2013r.


Obecnie teren parku jest doskonały miejscem spokojnego wypoczynku, zabawy z dziećmi jak również miejsce do większej aktywności fizycznej. Odbywają się tutaj imprezy sportowo – rekreacyjne. Jedną z ciekawszych, jaka odbyła się w tym sezonie, były wyścigi terenowe rowerów górskich pod nazwą I Otwarte Mistrzostwa Kleczewa Rowerów Górskich XC MTB Cross Country z cyklu Thule Cup 2014. Wzięli w niej udział najlepsi kolarze górscy Wielkopolski. Pierwsze w Kleczewie tego typu zawody zostały bardzo pozytywnie odebrane, a sami zawodnicy zadeklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych edycjach. Koleje sportowe wydarzenie tego lata to zawody modeli ślizgowych.  Amatorzy modelarstwa i wyścigów spotkali się w kleczewskim parku, by rywalizować w Międzynarodowych Zawodach Modeli Ślizgów Sterowanych Radiem klasy V, H, O, które były jednocześnie eliminacjami do III Pucharu FSR Polska. Miłośnicy tego niecodziennego sportu rywalizowali łącznie w piętnastu klasach. Modele były napędzane przez silniki spalinowe. Uczestnicy przyjechali do Kleczewa z Łodzi, Wrocławia, Trzebnicy, Warszawy czy Zielonej Góry.
Na terenie parku w lipcu br. odbył się także koncert charytatywny na rzecz chorej na nowotwór 6-letniej Natalii Kubiak. Oprócz tradycyjnej zbiorki pieniędzy koncertowi towarzyszyły pokazy zumby, działań policyjnych z psem, baniek mydlanych, odbyły się zajęcia sportowe, a nawet lekcja gry na gitarze. Parkowy obszar był doskonałym miejscem na tak liczne, różnorodne atrakcje, którym przyświecał szczytny cel.


Również i obchody Nocy świętojańskiej zostały przeniesione do Parku z Targowicy Miejskiej. Tegoroczne Święto Kupały były połączone z rocznicą 25-lecia Odzyskania Wolności.
Teren Parku to także jeden z punktów  na trasie rajdów rowerowych. W tym roku 15 sierpnia br. ponad 350 uczestników Rajdu Rowerowego "W eterze i na rowerze", zorganizowanego przez radio Konin na czwarte urodziny, odpoczywało przed dalszą trasą na tzw. „kleczewskiej Malcie”. Natomiast 13 września br. w Parku gościliśmy uczestników V Ogólnopolskiego Zlotu Rowerowego, którego organizatorami są Oddział Miejski PTTK im Mariana Sydowa w Toruniu, Klub Turystyki Kolarskiej PTTK „ Przygoda” w Toruniu  oraz Oddział PTTK im. Antoniego Słowińskiego w Strzelnie.
Teren cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno przyjezdnych jak i mieszkańców gminy i stanowi wizytówkę miasta Kleczewa.