• Przybrodzin
    Przybrodzin
  • Witkowo
    Witkowo
  • Budzisław/Witkowo
    Budzisław/Witkowo
  • Wilczyn
    Wilczyn
  • Giewartów
    Giewartów

MAPA PARKU

Kliknij aby powiększyć

Kalendarz wydarzeń

Wrzesień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

GMINY TWORZĄCE ZGPPK

 
     
 
   

Organizacja konkursów, warsztatów oraz prelekcji pod hasłem: "Segreguję nie marnuję - przyrodę Powidzkiego Parku Krajobrazowego znam i szanuję" zgodnie z umową nr 452/U/400/206/2017 z dnia 10.10. 2017 r.

 

 

 

Związek Gmin Powidzkiego parku Krajobrazowego dzięki dotacji z WFOŚiGW w Poznaniu przystąpił do realizacji szeregu konkursów i warsztatów dla uczniów z gmin wchodzących w skład ZGPPK. Konkursy skierowane do odbiorców w różnym wieku ogłoszone zostały dnia 10.10.2017 r. Zakończenie konkursów wraz z wręczeniem nagród odbyło się dnia 16.11.2017 r. w Szkole Podstawowej w Budzisławiu Kościelnym.

Konkurs plastyczny

Głównym celem konkursu plastycznego była ochrony Powidzkiego Parku Krajobrazowego: jezior, których wody nadal czyste zasobne są w wiele gatunków rzadkich zwierząt i roślin. Bogactwo to docenili uczniowie, biorący udział w konkursie plastycznym

Na konkurs napłynęło 230 prac, z których wymogi formalne spełniło 200, prace te zostały ocenione przez niezależne jury. Wszystkie prace były niezwykle ciekawe.

Kategoria I - uczniowie klas I-III Szkół Podstawowych

I miejsce: Michał Sienkiewicz "Spotkanie w jeziorze " - Szkoła Podstawowa w Wilczynie

II miejsce: Zofia Tomczak "Łabędź niemy"- Szkoła Podstawowa w Wilczynie

III miejsce: Weronika Wojtaszak "Zaczarowane jezioro" - Szkoła Podstawowa w Wilczynie

W kategorii tej przyznano również wyróżnienia

Wyróżnienia:

-Mikołaj Kroczyński "Kaczka" -Szkoła Podstawowa w Wilczynie

-Maja Rutkowska "Jezioro wilczyńskie" - Szkoła Podstawowa w Wilczynie

Kategoria II - uczniowie klas IV-VII Szkół Podstawowych

I miejsce : Nikola Ślugaj " Jedyne miejsce na ziemi" - Szkoła Podstawowa w Koziegłowach

II miejsce : Jakub Jaworski " Zwierzęta w jeziorach PPK" - Szkoła Podstawowa Dębówiec

III miejsce: Weronika Skowrońska "Uroki jeziora powidzkiego" - Szkoła Podstawowa w Powidzu

Wyróżnienia:

-Nikodem Pieszak "Płaskonos" - Szkoła Podstawowa w Kleczewie

-Gracjan Balcerzak "Magia jezior" - Szkoła Podstawowa w Dębówcu

-Martyna Mrówczyńska "Wodna piękność - Szkoła Podstawowa w Dębówcu

Nagrody w formie głośników bezprzewodowych, zakupione zostały ze środków WFOŚIGW.

Konkurs fotograficzny

Docenianie przyrodniczego dziedzictwa jest wyrazem dbałości o przyrodę ojczystą, w Powidzkim PK odnotowano ponad 960 gatunków roślin w tym wiele prawnie chronionych i zagrożonych wyginięciem. Uczestnicy konkursu fotograficznego z oddziałów gimnazjalnych, musieli wykazać się nie tylko kunsztem fotograficznym, ale również znajomością rodzimej flory. W konkursie fotograficznych wzięło udział 17 osób, z których nagrodzono 6, przyznając po 2 miejsca I, dwa II i dwa III miejsca.

Kategoria I - uczniowie klas gimnazjalnych

1. Maria Juszczak "Pierwszy zwiastun wiosny" Szkoła Podstawowa w Ostrowitem

1. Katarzyna Muszyńska "Storczyk " Szkoła Podstawowa w Budzisławiu Kościelnym

2. Magdalena Kamińska "Ostróżka polna" Szkoła Podstawowa w Budzisławiu Kościelnym

2. Nikola Pajdała "Uśmiechnięte lilie" Szkoła Podstawowa w Powidzu

3. Agata Magoń "Grzybek" Szkoła Podstawowa w Powidzu

3. Wiktor Raczyński "Grążel żółty" Szkoła Podstawowa w Budzisławiu Kościelnym

Nagrody w formie tabletów, zakupione ze środków WFOŚiGW w Poznaniu.

Konkurs literacki

Piękno przyrody możemy też opisywać. Na konkurs literacki spłynęło aż 43 praceod uczniów klas IV-VII SP oraz uczniów z oddziałów gimnazjalnych. W ocenę prac włączyli się nauczyciele poloniści ze szkoły w Piotrowicach.

Kategoria I - uczniowie klas IV-VII Szkół Podstawowych

1. Kamila Kruszyńska 'Spacer po parku" Szkoła Podstawowa w Złotkowie

2. Olga Łusiewicz "Rodzinna wycieczka po PPK" Szkoła Podstawowa w Ostrowitem

3. Stanisław Kownacki "Nadzieja na lepsze jutro" Szkoła Podstawowa w Powidzu

Wyróżnienia:

- Krystian Michalak "Spacer po parku" Szkoła Podstawowa w Złotkowie

-Anna Kozikowska " Nauka latania po PPK" Szkoła Podstawowa w Koziegłowach

-Rafał Działakiewicz "Ślady przeszłości" Szkoła Podstawowa w Dębówcu

Kategoria II - uczniowie klas gimnazjalnych

1. Oskar Filipiak "W PPK" Szkoła Podstawowa im. Adama Borysa w Witkowie

3. Katarzyna Cugier "PPK" Szkoła Podstawowa im. Adama Borysa w Witkowie

3. Nikodem Blaszyński "Bocian Harry i PPK" Szkoła Podstawowa im. Adama Borysa w Witkowie

Warsztaty terenowe

Wiedza i umiejętności uczniów dotyczące zasad segregacji odpadów i wpływu prawidłowej gospodarki odpadowej na przyrodę została sprawdzona praktycznie poprzez konkursu wiedzowego i warsztatów terenowych na terenie sortowni odpadów w Kleczewie.

Konkurs As segregacji

To konkurs, upowszechniający wiedzę młodzieży w zakresie ekologii i ochrony środowiska naturalnego, ze szczególnym zwróceniem uwagi na działania sprzyjające ochronie ziemi, wody, powietrza przed skażeniami wynikającymi z nieodpowiedniego składowania odpadów. Konkurs wzbudził duże zainteresowanie wzięło w nim udział 175 uczniów, najliczniejsza reprezentacja była ze szkoły w Ostrowitem (ponad 100 uczniów). Konkurs składał się z 2 etapów –w pierwszym uczniowie rozwiązywali test wiedzy a w drugim wykazywali się praktyczną znajomością zasad segregacji i sposobów realizacji gospodarki odpadowej we własnej gminie przygotowując prezentacje multimedialne.

Konkurs promował zasadę zrównoważonego rozwoju w zakresie ochrony powierzchni ziemi i zagospodarowywania odpadów zgodnie z Planem Gospodarki Odpadami dla Województwa Wielkopolskiego.

Nagrody przyznano 5 najlepszym uczniom i uczennicom w każdej gminie.

Gmina Ostrowite - opiekun p. Jolanta Król, p. Justyna Forycka i p. Beata Kasprzyk

1. Antoni Andrzejewski Szkoła Podstawowa w Ostrowitem

2. Julia Krzosek Szkoła Podstawowa w Ostrowitem

3. Agata Ziemniarska Szkoła Podstawowa w Ostrowitem

4. Oliwia Szymfeld Szkoła Podstawowa w Ostrowitem

5. Kamil Fekner Szkoła Podstawowa w Ostrowitem

Gmina Witkowo - opiekun p. Tomasz Majchrzak

1. Dominik Łukowski Szkoła Podstawowa im. Adama Borysa w Witkowie

2. Julia Szymańska Szkoła Podstawowa im. Adama Borysa w Witkowie

3. Zuzanna Łyskawińska Szkoła Podstawowa im. Adama Borysa w Witkowie

4. Kacper Hofman Szkoła Podstawowa im. Adama Borysa w Witkowie

Gmina Kleczew –opiekun p. Marzena Fedorowicz

1. Dawid Grzeszczak Szkoła Podstawowa w Budzisławiu Kościelnym

2. Karol Biernacki Szkoła Podstawowa w Budzisławiu Kościelnym

3. Kajetan KroplewskiSzkoła Podstawowa w Budzisławiu Kościelnym

4. Mateusz Ciesielczyk Szkoła Podstawowa w Budzisławiu Kościelnym

5. Szymon Andrzejewski Szkoła Podstawowa w Budzisławiu Kościelnym

Gmina Wilczyn - opiekun p. Ewa Rosińska

1. Wiktoria Bajenka Szkoła Podstawowa w Wilczynie

2. Manuela Stróżyk Szkoła Podstawowa w Wilczynie

3. Julia Nowakowska Szkoła Podstawowa w Wilczynie

4. Adam Swędrzyński Szkoła Podstawowa w Wilczynie

Gmina Powidz - opiekun p. Magdalena Kopciuch

1. Dominika Żeglarska Szkoła Podstawowa w Powidzu

2. Stanisław Kownacki Szkoła Podstawowa w Powidzu

3. Nikola Pajdała Szkoła Podstawowa w Powidzu

4. Kinga Konieczka Szkoła Podstawowa w Powidzu

5. Patrycja Mecler Szkoła Podstawowa w Powidzu

Konkursy, oraz prelekcje i warsztaty zrealizowane zostały zgodnie z załączonym harmonogramem.

http:///www.wfosgw.poznan.pl