• Przybrodzin
  Przybrodzin
 • Witkowo
  Witkowo
 • Budzisław/Witkowo
  Budzisław/Witkowo
 • Wilczyn
  Wilczyn
 • Giewartów
  Giewartów

MAPA PARKU

Kliknij aby powiększyć

Kalendarz wydarzeń

Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

GMINY TWORZĄCE ZGPPK

 
     
 
   

konin01Dzięki współpracy CDN w Koninie i Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w dniu 5.11.2016 r.  nauczyciele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział  w zajęciach  terenowych. Celem zajęć  było zapoznanie uczestników z możliwościami wykorzystania walorów przyrodniczo-kulturowo-krajobrazowych Powidzkiego Parku Krajobrazowego do realizacji zagadnień ujętych w podstawie programowej. 

Zajęcie poprowadzone zostały przez panią dr Marzenę Fedorowicz reprezentującą Zespół ds. edukacji Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego.  

 Pierwszym punktem zajęć było zwiedzanie wystawy w Bibliotece Miejskiej w Kleczewie, gdzie dzięki uprzejmości pani dyrektor Elżbiety Gruszczyńskiej nauczyciele zapoznali się z historią miasta Kleczew, które w tym roku obchodzi jubileusz 650-lecia swego istnienia.    Lekcje-wycieczki, stanowią ważny punkt w realizacji programu w szczególności zajęć geograficznych dlatego przy  pokazowej nieczynnej koparce, stanowiącej atrakcję turystyczną Kleczewa,  omówiono zagadnienia związane z przekształcaniem przestrzeni przyrodniczej w wyniku działalności przemysłowej oraz zagadnienia rewitalizacji przestrzeni przekształconej przez przemysł wydobywczy. Kolejne punkty wycieczki już na obszarze PPK pokazały w dobitny sposób jak działalność wydobywcza zmienia krajobraz i wywiera wpływ na ekosystemy parku. Wykorzystano metodę analizy SWOT do rozważenia prezentowanych zagadnień.  W czasie warsztatów nauczyciele odwiedzili wiele ciekawych miejsc w parku. Tradycyjnie jednym z takich miejsc była  Izba Pamięci, Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa przy Fili Biblioteki Publicznej w Budzisławiu Kościelnym.  Miejsce to wraz z zabytkowym wiatrakiem „Szczepan” jest jednym z nielicznych takich obiektów w Wielkopolsce udostępnionych do zwiedzania.  Co ciekawe w tym obiekcie zainstalowano szereg urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz znajduje się tutaj stacja meteorologiczna, która zbiera dane udostępniane poprzez system informatyczny. Nauczyciele  zapoznani zostali przez panią Fedorowicz ze sposobami wykorzystania danych zbieranych przez instalacje OZE (Laboratorium OZE) w systemie informatycznym do edukacji dla zrównoważonego rozwoju.  Rozwój kompetencji informatycznych na lekcji geografii, jest jedną z kluczowych kompetencji współczesnej edukacji. Pani  Fedorowicz omówiła także możliwości jakie w edukacji daje wykorzystanie starych map z terenu Powidzkiego Parku Krajobrazowego do prezentowania zmian w krajobrazie. 

konin02

Ciekawostką na trasie wycieczki było zwiedzanie punktu granicznego miedzy dawnymi zaborami w Anastazewie. W Powidzu dzięki współpracy ZGPPK  na uczestników czekał poczęstunek oraz wykład zaproszonego gościa, jakim był pan Bogumił Nowak -I MGW w Wrocławiu.   Uczestnicy warsztatów mogli też naocznie przekonać się jak wygląda wpływ turystyki na najważniejsze obiekty w parku, jakimi są jeziora. Duże zainteresowanie wzbudziła też prezentacja możliwości wykorzystania nowej atrakcji Powidza, jaką jest ścieżka edukacyjna z modelami ryb, które są charakterystyczne dla jezior PPK.  Ostatnim punktem warsztatów  były zajęcia  na ścieżce przyrodniczej w Skorzęcinie, wokół jeziora Białego.  Mimo chłodnej aury, słońce towarzyszyło nam przez cały dzień a uczestnicy docenili atrakcje prezentowane przez prowadzącą.  Mamy nadzieję że w przyszłości będą korzystać z walorów PPK   w czasie prowadzonych zajęć z przedmiotów przyrodniczych. 

konin03

Dzięki współpracy CDN w Koninie i Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w dniu 5.11.2016 r. nauczyciele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w zajęciach terenowych. Celem zajęć było zapoznanie uczestników z możliwościami wykorzystania walorów przyrodniczo-kulturowo-krajobrazowych Powidzkiego Parku Krajobrazowego do realizacji zagadnień ujętych w podstawie programowej.

Zajęcie poprowadzone zostały przez panią dr Marzenę Fedorowicz reprezentującą Zespół ds. edukacji Związku Gmin Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Pierwszym punktem zajęć było zwiedzanie wystawy w Bibliotece Miejskiej w Kleczewie, gdzie dzięki uprzejmości pani dyrektor Elżbiety Gruszczyńskiej nauczyciele zapoznali się z historią miasta Kleczew, które w tym roku obchodzi jubileusz 650-lecia swego istnienia. Lekcje-wycieczki, stanowią ważny punkt w realizacji programu w szczególności zajęć geograficznych dlatego przy pokazowej nieczynnej koparce, stanowiącej atrakcję turystyczną Kleczewa, omówiono zagadnienia związane z przekształcaniem przestrzeni przyrodniczej w wyniku działalności przemysłowej oraz zagadnienia rewitalizacji przestrzeni przekształconej przez przemysł wydobywczy. Kolejne punkty wycieczki już na obszarze PPK pokazały w dobitny sposób jak działalność wydobywcza zmienia krajobraz i wywiera wpływ na ekosystemy parku. Wykorzystano metodę analizy SWOT do rozważenia prezentowanych zagadnień. W czasie warsztatów nauczyciele odwiedzili wiele ciekawych miejsc w parku. Tradycyjnie jednym z takich miejsc była Izba Pamięci, Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa przy Fili Biblioteki Publicznej w Budzisławiu Kościelnym. Miejsce to wraz z zabytkowym wiatrakiem „Szczepan” jest jednym z nielicznych takich obiektów w Wielkopolsce udostępnionych do zwiedzania. Co ciekawe w tym obiekcie zainstalowano szereg urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii oraz znajduje się tutaj stacja meteorologiczna, która zbiera dane udostępniane poprzez system informatyczny. Nauczyciele zapoznani zostali przez panią Fedorowicz ze sposobami wykorzystania danych zbieranych przez instalacje OZE (Laboratorium OZE) w systemie informatycznym do edukacji dla zrównoważonego rozwoju. Rozwój kompetencji informatycznych na lekcji geografii, jest jedną z kluczowych kompetencji współczesnej edukacji. Pani Fedorowicz omówiła także możliwości jakie w edukacji daje wykorzystanie starych map z terenu Powidzkiego Parku Krajobrazowego do prezentowania zmian w krajobrazie.

Ciekawostką na trasie wycieczki było zwiedzanie punktu granicznego miedzy dawnymi zaborami w Anastazewie. W Powidzu dzięki współpracy ZGPPK na uczestników czekał poczęstunek oraz wykład zaproszonego gościa, jakim był pan Bogumił Nowak -I MGW w Wrocławiu. Uczestnicy warsztatów mogli też naocznie przekonać się jak wygląda wpływ turystyki na najważniejsze obiekty w parku, jakimi są jeziora. Duże zainteresowanie wzbudziła też prezentacja możliwości wykorzystania nowej atrakcji Powidza, jaką jest ścieżka edukacyjna z modelami ryb, które są charakterystyczne dla jezior PPK. Ostatnim punktem warsztatów były zajęcia na ścieżce przyrodniczej w Skorzęcinie, wokół jeziora Białego. Mimo chłodnej aury, słońce towarzyszyło nam przez cały dzień a uczestnicy docenili atrakcje prezentowane przez prowadzącą. Mamy nadzieję że w przyszłości będą korzystać z walorów PPK w czasie prowadzonych zajęć z przedmiotów przyrodniczych.